כותבים שיקים?

כדאי לשמוע מה אומר החוק

גם בעידן הטכנולוגי, שיקים הם עדיין אחד מאמצעי התשלום המקובלים ביותר. שימוש לא נאות ולא נכון בשיקים עלול לגרום אי נעימות למקבל השיק ולנותן ולעתים גם לסבך את בעל השיק בעבירה פלילית. כדי למנוע מצבים בעיתיים בעת השימוש בפנקסי שיקים קבע החוק מספר כללים והנחיות הן לבעל השיקים והן לבנק או לחברה המסחרית המדפיסה את השקים. "קווים הפקות דפוס" היא חברה העוסקת בהדפסה ובעיצוב המחאות ופנקסי שיקים הפועלת ברישיון ולפי ההנחיות והחוקים שקבע בנק ישראל.

עובדים עם שיקים – שישה דברים שכדאי לכם לדעת

שיק שסורב הוא שיק שלא נפרע מאחר ובחשבונו של בעל שיק לא היה מספיק כסף כדי לשלם את השיק והבנק לא היה חייב לפרוע אותו מכוח הסכם עם בעל החשבון. בנוסף, יש קבוצות מסוימות של אזרחים שהחוק מתיר להטיל עליהם את הסנקציה של הגבלה חמורה כמו פושטי רגל, בעלי תיקים בהוצאה לפועל, מסרבי גט ועוד.

כאשר מספר השיקים שסורבו מגיע לעשרה שיקים בתוך תקופה של פחות משנה, חשבון הבנק יוגבל.

להגבלת חשבון הבנק יש שתי השלכות חשובות. האחת, הבנק לא יכבד שיקים בתוך תקופת ההגבלה גם אם בחשבון יהיה מספיק כסף כדי לכסות את השיק והשנייה, לבעל החשבון אסור לפתוח חשבון שיקים אחר או להתמנות כמיופה כוח בכל חשבון.

כאשר מספר השיקים שסורבו הגיע לחמישה, ישלח הבנק ללקוח מכתב התראה. אך אם, מכל סיבה, לא שלח הבנק מכתב התרעה, אי שליחת המכתב לא תפגע בתהליך של הגבלת החשבון.

אם בתוך תקופת ההגבלה הוגבל חשבון נוסף או שוב הוגבל החשבון בתוך תקופה של שלוש שנים, יודיע בנק ישראל על הגבלה חמורה ללקוח, הגבלה לשנתיים. הגבלה חמורה מגבילה את כל חשבונות הבנק של הלקוח המוגבל. כל משיכת שיק מאחד החשבונות, תיחשב לעבירה פלילית.

בדרך כלל הבנקים המנפיקים ללקוחותיהם כרטיסי אשראי נוהגים לבטל את כרטיסי האשראי, הכול על פי החלטת הבנק המסחרי שאתו עובד הלקוח.

מדפיסים פנקסי שיקים - חמישה דברים שכדאי לכם לדעת

חוק שיקים ללא כיסוי מנחה אותנו באשר למספר פרמטרים חשובים בעת הדפסת שיק. על גבי השיק יש להטביע את הפרטים האישיים של בעל השיק, את הפרטים שהבנק אישר לבעל השיק, וכל מי שעוסק בהדפסת שקים חייב לקבל את אישור הבנק שבו מתנהל החשבון של בעל השקים.

הדפסת פנקסי שיקים מעוצבים ממתגת את בעל השיק. אך גם בעת הדפסת כל שיק חלים החוקים של שיקים ללא כיסוי. לכן, כאשר אתם מזמינים שיקים מודפסים בחברה חיצונית, יש לבדוק מיהי החברה המדפיסה, האם היא מודעת ומקפידה על מילוי כל ההוראות והתקנות ואיך להדפיס את השיק.האם להגביל את סחירותם, אם כן, באיזו דרך, ועוד.

חברת קווים הפקות דפוס עוסקת בעיצוב פנקסי שיקים ובהדפסתם. החברה פועלת ברישיון ומקפידה על הנהלים והתקנות שהוציא בנק ישראל. רוצים להדפיס שיקים? צרו קשר עם "קווים הפקות דפוס", כי לנו יש את הכלים לעזור לכם.

כותבים שיקים – ארבעה דברים שכדאי לכם לדעת

כאשר רוצים להגביל את תשלום השיק למי שפרטיו רשומים בשיק יש לרשום באלכסון, בחלק העליון של השיק את המילים "למוטב בלבד". כך תוכלו להיות בטוחים כי מקבל השיק לא יעביר אותו לגורם שלישי והשיק לא יתגלגל מסוחר לסוחר. כבר בעת הזמנת השיקים רצוי להדפיס עליהם " למוטב בלבד".

סכום הצק נכתב גם במילים וגם בספרות. חובה להקפיד כי הסכום יהיה זהה, אם הוא לא יהיה זהה, הבנק לא יכבד את השיק. לחץ כאן --> המרת מספרים למילים | המרת סכום למילים

שימו לב לתאריך. הבנקים מכבדים שיקים עד חצי שנה מהתאריך הכתוב על גבי השיק, אם לדוגמה התבלבלתם ומתוך הרגל המשכתם לכתוב את השנה שחלפה, למשל, בתחילת השנה האזרחית, לא יוכל בעל השיק לפדות את השיק.

רוצים להזמין פנקסי שיקים? צרו קשר עם "קווים הפקות דפוס"! כך תוכלו ליהנות משני העולמות, גם משיק מעוצב הממתג את בית העסק שלכם, וגם משיק חוקי הנכתב ומודפס כהלכה.

עזר לכם ? שתפו בפייסבוק או בגוגל פלוס - תעזרו לאחרים ...